Kamery megapikselowe IP


Kamery megapikselowe IP czyli kamery wyposażone w przetworniki liczące przynajmniej 1 milion aktywnych pikseli. Większość z nich to w pełni efektywne rozwiązania, gotowe do profesjonalnego zastosowania posiadające matryce liczące od jednego do kilku milionów pikseli. Wyposażone w odpowiednie oprogramowanie zarządzające i użytkowe, kamery megapikselowe IP mogą stanowić idealne narzędzie służące do ochrony i nadzoru wielu rodzajów obiektów.

 

 

 

Wciąż wzrastająca popularność systemów megapikselowych IP.


Po pierwsze, systemy takie są zdecydowanie lepsze, wydajniejsze, sprawniejsze, łatwiejsze do instalacji i do obsługi itd. można by jeszcze sporo dodać.

Po drugie i bardzo istotne, kolejno znikają przeszkody techniczne, które wcześniej uniemożliwiały efektywne stosowanie techniki megapikselowej, takie jak zbyt niska szybkość transmisji sieci komputerowych, zbyt małe pojemności pamięci, dysków twardych czy zbyt małe rozdzielczości monitorów wideo.

Obrazy megapikselowe wymagają bardzo szybkich, giga-bitowych sieci transmisyjnych, te dzisiaj stają się coraz tańsze i w związku z tym coraz powszechniejsze. Skompresowany strumień wideo utworzony przez kamery megapikselowe to 20-50 Mb/s. Aby w sieci mogło pracować kilka lub kilkanaście takich kamer, wszystkie urządzenia sieci muszą umożliwiać bardzo szybką transmisję danych.

Kamery megapikselowe IP są coraz częściej wyposażone w specjalne narzędzia, umożliwiające  zmniejszenie wielkości strumienia wideo, aby nie utracić nic z funkcjonalności, a jednocześnie zminimalizować niekorzystne obciążenie systemu wynikające z wielkości przesyłanych plików obrazowych.

Wyposażone w rozbudowane moduły detekcji i analizy ruchu kamery mogą przesyłać obraz na przykład tylko gdy polu ich widzenia pojawi się ruchomy obiekt, dodatkowym warunkiem transmisji obrazu może być określona cecha tego ruchu jak kierunek, szybkość czy nawet bardziej szczegółowe cechy, wskazujące na niebezpieczne zachowanie poruszającego się obiektu.

Może też być transmitowany tylko fragment z całego obserwowanego przez kamerę obrazu, czyli wcześniej zdefiniowana przez projektantów systemu zmiana treści obrazu lub przesył poprzez sieć powiększonego cyfrowo tylko jakiegoś fragmentu obrazu.